Niektórzy zapłacą nawet trzy razy więcej.
Każdy właściciel mieszkania ma obowiązek opłacania czynszu w ustalonym przez zarządcę terminie. To jednak nie tylko opłaty za mieszkanie. W związku z rosnącymi kosztami, spółdzielnie i wspólnoty już szykują się do kolejnych podwyżek.
Czynsz to nie tylko świadczenie za mieszkanie opłacane na rzecz wspólnoty i spółdzielni. W czynsz wchodzi bowiem szereg innych opłat, takich jak wywóz śmieci, fundusz remontowy, centralne ogrzewanie, konserwacja osiedla czy woda. Opłatę mieszkaniową ponosi każdy. Każdy też wie, że z roku na rok opłata ta rośnie. Przyczyną są jednak nie tylko wzrosty kosztów wywozu śmieci czy wody.
Nadchodzą podwyżki czynszu w spółdzielniach i wspólnotach
Nie tylko woda i wywóz śmieci. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie opłaty podwyższają nie bez powodu i w wielu przypadkach jest to już reguła, do której mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. Nie oznacza to jednak, że nie narzekają na kumulacje, do których dochodzi często pod koniec roku. Od pewnego czasu regularnie wzrastają opłaty za wywóz śmieci, co ma związek z droższym wywozem i karami za brak segregacji odpadów nakładanymi na zarządców nieruchomości. Nie jest to jednak jedyna opłata, która rośnie regularnie.
Rekordowe wzrosty w 2024 roku może bowiem zanotować fundusz remontowy. Płacą go wszyscy właściciele niezależnie od tego, czy nieruchomość jest własnościowa, czy spółdzielcza. Fundusz wykorzystywany jest m.in. do pokrycia remontów części wspólnych, napraw, a także modernizacji klatek schodowych, garażów, dachu, elewacji, a nawet terenu wokół budynku.
Fundusz remontowy może wzrosnąć nawet trzykrotnie
Skąd takie podwyżki? Wysokość funduszu określana jest przez spółdzielnie lub wspólnoty. Średnio wynosi ona ok. 2 - 3 zł za metr kwadratowy nieruchomości, choć w starszych budynkach może być wyższa. Fundusz remontowy wzrośnie, jak podejrzewają eksperci, nawet trzykrotnie. Powodem jest nie tylko wzrost płacy minimalnej i idący za nią wzrost takich usług jak sprzątanie i remonty.
Na rosnące koszty może mieć wpływ także tzw. dyrektywa budynkowa, a więc sprawienie, by wszystkie budynki były zeroemisyjne. To wiąże się z koniecznością ocieplenia budynku, ale też montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, itd.
- Podwyżki kosztów eksploatacyjnych są nieuchronne, bo rosną zarówno ceny energii, gazu, materiałów budowlanych, jak i usług remontowych. Wyższe ceny automatycznie przełożą się na wzrost opłat dla najemców i właścicieli mieszkań - tłumaczył w rozmowie z Money.pl Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości.
Magdalena Polska Gazeta.pl 25.05.2024
Źródło:https://gazeta.pl/szykuja-sie-podwyzki-czynszow/html.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.