Zielona energia.

W ostatniej wersji projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pojawił się zapis, który może dać prawo gminom do pobierania podatku od całości instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej.

Tak przynajmniej twierdzą eksperci, chociaż Ministerstwo Finansów zaprzecza.

  • Chodzi o zmianę definicji urządzenia budowlanego opodatkowanego jako budowla i określenie, że to "przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem (...)niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem".
  • Zdaniem doradcy rynku nieruchomości Tomasza Błeszyńskiego rząd prawdopodobnie szuka dodatkowych pieniędzy dla borykających się z kłopotami finansowymi samorządów. „Nie chce przekazywać im dotacji, dlatego rzuca im koło ratunkowe w postaci poboru podatku od nieruchomości”.
  • „Projektowane zmiany jednoznacznie ograniczają opodatkowanie m.in. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych jedynie do ich części budowlanych. Obawy o odmienne interpretowanie przez organy podatkowe są całkowicie nieuzasadnione” - uważa resort finansów.

Co jest budowlą, a co nie. Problemy z definicją i interpretacją

Zamieszanie w temacie pojawiło się kilka miesięcy temu, kiedy w pierwszej wersji nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zawarto zapis mówiący o tym, że za budowlę uznaje się m.in. części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych.

Zabrakło tam farm fotowoltaicznych, co wywołało oburzenie ze strony branży. Jej przedstawiciele zwrócili uwagę, że wejście w życiu ww. przepisy skutkowałoby objęciem podatkiem nie tylko konstrukcji i fundamentu, jak dotychczas, ale całej instalacji, czyli razem z panelami fotowoltaicznymi i innymi urządzeniami. W efekcie właściciele farm tego rodzaju musieliby odprowadzać znacznie wyższe podatki.

Modyfikacja i dopisanie farm fotowoltaicznych

W związku z krytyką branży, strona rządowa zdecydowała się wprowadzić zmiany i dopisała farmy fotowoltaiczne, w tej sytuacji więc opodatkowana byłaby tylko część budowlana instalacji.

Ministerstwo Finansów przygotowało jednak trzecią wersję nowelizacji, w której zmienił przepis wskazujący definicję urządzenia budowlanego opodatkowanego jako budowla. Zgodnie z nią jest to "przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem (...)niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem".

Według ekspertów takie ujęcie sprawy może dać gminom prawo do pobierania podatku od całości instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej.

„Ministerstwo Finansów w doszło do wniosku, że jeżeli ktoś zarabia, to dlaczego ma nie zapłacić więcej”
Doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński, przekonuje, że tego rodzaju zmian można było się spodziewać.

„Jeśli na danym terenie była kiedyś ziemia rolna czy łąka, opodatkowanie było niższe. W momencie gdy instalujemy w tym miejscu na przykład urządzenia fotowoltaiczne, trzeba się liczyć, że stawki będą większe niż za nieużytki” - podkreśla. „Ministerstwo Finansów w doszło do wniosku, że jeżeli ktoś zarabia, to dlaczego ma nie zapłacić więcej”.

Dodaje, że rząd prawdopodobnie szuka dodatkowych pieniędzy dla borykających się z kłopotami finansowymi samorządów. Nie chce przekazywać im dotacji, dlatego - jak mówi ekspert - rzuca im koło ratunkowe w postaci poboru podatku od nieruchomości.

„Pod uwagę są brane wszystkie aktywa możliwe do opodatkowania, w tym powiązane z aspektem inwestycyjnym farmy fotowoltaiczne. W związku z tym nie zdziwiło mnie, że Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe stawki podatku od nieruchomości na rok 2025” - twierdzi.

Unia Metropolii Polskich: jeśli wpływy podatkowe dla samorządów mają wzrosnąć to definicję trzeba doprecyzować

Dla „DGP” sprawę skomentowała także Unia Metropolii Polskich, wskazując, że definicja budowli zmieniona w projekcie ustawy, obejmująca m.in. elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne oraz biogazownie wyłącznie w zakresie ich części budowlanych, może mieć negatywny wpływ na dochody gmin.

„Aby urządzenia techniczne mogły podlegać opodatkowaniu, musiałyby być bezpośrednio związane właśnie z tymi częściami budowlanymi, a nie całym obiektem” - zaznacza Sebastian Potocki, zastępca dyrektora wydziału finansowego departamentu finansów publicznych Unii Metropolii Polskich.

Według niego jeżeli nowelizacja ma prowadzić do zwiększenia wpływów podatkowych samorządów lub przynajmniej utrzymanie ich na tym samym poziomie, to niezbędne jest doprecyzowanie definicji budowli poprzez ponowne wymienienie tych obiektów, ale już bez ograniczania ich do ich części budowlanych.

Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego rząd będzie poszukiwał innych rozwiązań, jeśli powyższe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i nie poprawi sytuacji finansowej JST.

„Spodziewam się, że następnym krokiem będzie zupełna zmiana formuły opodatkowania, czyli przejście w stronę katastru. Być może będzie się to nazywało inaczej niż podatek katastralny, ale efekt zostanie ten sam – podwyższenie opodatkowania” - uważa ekspert.

Ministerstwo uspokaja. „Obawy o odmienne interpretowanie jednoznacznych w tej mierze przepisów przez organy podatkowe są więc całkowicie nieuzasadnione”

W komentarzu przesłanym portalowi „Money.pl” MF przekonuje jednak, że wątpliwości przedstawiciele branży są bezpodstawne. Resort zapewnia, że elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne, magazyny energii, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie w części niebędącej budynkiem będą opodatkowane wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.

„Przykładowo: fundamenty, konstrukcje wsporcze oraz słupy" - wymienia MF. „Zgodnie ze składanymi wielokrotnie deklaracjami projektowane zmiany jednoznacznie ograniczają opodatkowanie m.in. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych jedynie do ich części budowlanych. Obawy o odmienne interpretowanie jednoznacznych w tej mierze przepisów przez organy podatkowe są więc całkowicie nieuzasadnione”.

PW Portal Samorządowy 21.10.2024

Źródło:https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/rzad-opodatkuje-prosumentow-html


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Ilustracja - zdjęcie: Tomasz Błeszyński