Będą mogły powstawać 500 m od zabudowy mieszkaniowej.
W takich lokalizacjach należy się spodziewać dużej korekty cen domów – uważa Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Właściciele domów będą mieli problem nie tylko z mieszkaniem w sąsiedztwie pracującej turbiny wiatrowej, ale też ze sprzedażą nieruchomości w tych lokalizacjach.
Odległość 500 metrów od turbiny do domu to zadecydowanie za mało, by spokojnie mieszkać w takim sąsiedztwie.
Niezmiernie ważne jest, aby każdy projekt farmy wiatrowej był konsultowany z mieszkańcami.
Czy wiatraki w odległości 500 metrów od budynków mieszkalnych będą miały negatywny wpływ na rynek nieruchomości?
Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, doradcy rynku nieruchomości, bliskość dużej turbiny może obniżyć atrakcyjność domu i jego wartość oraz wpłynie cenę sprzedaży.
Właściciele będą mieli problem nie tylko z mieszkaniem w sąsiedztwie pracującej turbiny wiatrowej, ale - co gorsze - ze sprzedażą domów w tych lokalizacjach. Nie sądzę, by było wielu chętnych na zakup domu w bliskim sąsiedztwie funkcjonujących farm wiatrowych. W takich lokalizacjach należy się spodziewać dużej korekty cen domów – uważa Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Każdy wiatrak konsultowany z mieszkańcami
Ekspert przypomina, że turbiny wiatrowe wydają dźwięki mechaniczne i aerodynamiczne, a hałas może być uciążliwy, zwłaszcza w nocy. Poza tym, gdy słońce jest nisko, obracające się łopaty mogą rzucać migoczące cienie na budynek, co bywa uciążliwe i może wpływać na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.
- W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko uszkodzenia turbiny, np. złamania łopaty czy oderwania się fragmentów konstrukcji. Może też dojść do oblodzenia łopat w zimie i odrywania się kawałków lodu, co stanowi ewentualne zagrożenie dla otoczenia – wylicza Tomasz Błeszyński.
Wysokie turbiny zmieniają też widok okolicy, co też może być nieakceptowalne dla niektórych mieszkańców.
- Odległość 500 metrów od turbiny do domu to zadecydowanie za mało, by spokojnie mieszkać w takim sąsiedztwie – uważa ekspert.
Jego zdaniem ewentualne korzyści ekologiczne i ekonomiczne z energetyki wiatrowej nie mogą utrudniać życia mieszkańcom ani wpływać na ich, stan zdrowia czy zamożność.
- Dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy projekt farmy wiatrowej był konsultowany z mieszkańcami. Kluczowe jest też znalezienie równowagi między ekologią, ekonomią i dobrem społeczności, co przełoży się na pozytywny odbiór i sukces takich projektów – podkreśla Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Samorządy zdecydują o wiatrakach
Dzięki przyjętym zmianom o 26 proc. zwiększy się powierzchnia, na której będą mogły być lokalizowane farmy wiatrowe. Minimalna odległość od zabudowy zmieni się z 700 na 500 m.
Nowe przepisy utrzymają zakaz budowy elektrowni wiatrowych na terenach: parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000 oraz w ich pobliżu. Elektrownie wiatrowe nie powstaną bliżej niż 1500 m w przypadku parków narodowych oraz 500 m dla obszarów Natura 2000 ustanowionych w celu ochrony ptaków i nietoperzy.
To wielki krok w stronę tańszej energii elektrycznej dla Polek, Polaków i polskich firm. Odblokowujemy inwestycje w energetykę wiatrową, likwidujemy bariery dla OZE i zapewniamy realne wsparcie dla prosumentów oraz zielonego biznesu. Tworzymy kompleksowe rozwiązania, które przyspieszą transformację energetyczną Polski – zachwala ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig - Kloska.
Według projekty, samorządy i społeczności lokalne będą w pełni samodzielnie decydować o możliwości realizacji inwestycji, w tym o jej lokalizacji i skali na swoim terenie.
Inwestycje wiatrowe będą nadal realizowane w trybie przewidzianym w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – poprzez uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym, przy wykorzystaniu zintegrowanego planu inwestycyjnego.
Aktualne pozostają wymogi wynikające m.in. z przepisów budowlanych czy środowiskowych, w tym np. wymóg uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Autor: GK Propertynews.pl 23.03.2025
Źródło:https://www.propertynews.pl/mieszkania/wiatraki-obniza-ceny-nieruchomosci.html
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.