W całej Polsce nadchodzą duże podwyżki.

Mieszkańcy bloków powinni spodziewać się w najbliższym czasie ważnego pisma. Część osób mogła je już nawet dostać. Chodzi o wzrost opłat za czynsz.

Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty powinny właśnie zajmować się tym tematem. Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań, ale też oczekiwania na nadchodzące zmiany. Niestety często należą do nich podwyżki opłat. Od stycznia 2025 roku z pewnością odczują je osoby mieszkające w blokach. O ile dokładnie może być wyższy czynsz i co dokładnie na to wpływa

Od stycznia wiele osób będzie płacić więcej. Jak donosi "Fakt", informacje o podwyżkach opłat od 2025 roku otrzymali już m.in. mieszkańcy Bydgoszczy i Jeleniej Górze. Niemniej podobnych pism należy się spodziewać w całej Polsce.

Na przełomie grudnia i stycznia do skrzynek mieszkańców trafiają kalkulacje z nowymi czynszami. Jest jeszcze trochę czasu, jednak już teraz w spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach trwa liczenie, jak mogą zmienić się opłaty dla lokatorów w 2025 r. Podwyżki są nieuniknione - wyjaśniał "Faktowi" już w październiku Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości.

Błeszyński wskazuje, że z powodu wzrostu opłat za media rosną koszty eksploatacyjne. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty za wodę, ciepło, usługi kanalizacyjne oraz prąd. Ponadto wzrastają koszty pracy, co przekłada się bezpośrednio na wydatki związane z zarządzaniem i utrzymaniem nieruchomości. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście wzrost płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 4300 złotych brutto. Od 1 stycznia stawka ta zostanie podwyższona do 4666 złotych brutto. Warto wspomnieć tu również o obowiązkach samej spółdzielni.

Portal Infor wyjaśnia, że zwiększenie opłat eksploatacyjnych (czyli właśnie tzw. czynszu) przez spółdzielnie musi być uzasadnione wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej nieruchomości lub podniesieniem stawek za dostawę mediów. Potrzeba środków finansowych przez spółdzielnię nie może być tu jedynym argumentem. Co więcej, o zmianie wysokości opłat powinniśmy zostać poinformowani pisemnie co najmniej trzy miesiące wcześniej. W przypadku pokrycia kosztów niezależnych od spółdzielni termin ten skraca się jednak do 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Wspomniane koszty niezależne to przede wszystkim koszty energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Na koniec warto dodać, że już w tym roku wzrosły koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Przeanalizowali to eksperci HREiT na podstawie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje trochę ponad 1 tys. 333 zł. To o prawie 8 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętnie musimy bowiem wydawać dziś na ten cel dodatkowe 96 zł - tłumaczy Bartosz Turek główny analityk HREIT, cytowany przez "Fakt".

Marta Wudel Gazeta.pl 21.11.2024

Źródło:https://g.pl/news/mieszkancy-blokow-dostaja-pisma-na-ten-cel-placimy-wiecej/


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.