Czy inwestowanie w pofabryczne mieszkania wciąż się opłaca?

Rewitalizacja starych murów poprzez przekształcanie ich w apartamenty nie zawsze ma rynkowe uzasadnienie. Takie inwestycje są bowiem drogie w realizacji, a koszty utrzymania lokali – wysokie.

Tomasz Błeszyński, pośrednik i doradca rynku nieruchomości, zwraca uwagę, że w Polsce termin „loft” jest nadużywana w celach marketingowych.

 – Loft to duża przestrzeń, indywidualnie aranżowana pod konkretne potrzeby właściciela, który jest stanie sporo wydać na taki projekt. Tymczasem deweloperzy w Polsce tworzą w jednej dawnej fabryce po kilkadziesiąt czy kilkaset mieszkań ze ścianami z gips-kartonu o pow. 50 - 80 metrów, dla przeciętnego Kowalskiego i szumnie nazywają je loftami – twierdzi Błeszyński.

Jego zdaniem, jedyny loft z prawdziwego zdarzenia, jaki do tej pory powstał w naszym kraju, to Bolko Loft. Wybudował go już 20 lat temu Przemo Łukasik, architekt, właściciel pracowni Medusa Group, w budynku starej lampiarni przy szybie Bolko w Bytomiu.

– W Polsce nie mamy aż tylu fanów wielkich loftów, jak na Zachodzie – zaznacza Błeszyński.

Ekspert twierdzi, że przy nierzadko dość „prowizorycznym” sposobie działania polskiej deweloperki, w takich budynkach szybko wychodzą wady techniczne i wykończenia, z czym potem muszą się mierzyć właściciele lokali. Niektóre projekty mogą też świecić pustkami z powodu wysokich cen, niedostosowania oferty do lokalnych potrzeb czy braku skutecznej promocji.

– Dzisiaj inwestorzy wolą burzyć takie budynki niż je rewitalizować. Ale i tu jest haczyk, bo zawsze mogą pojawić się w takim projekcie budynki zabytkowe, których będzie bronił konserwator. Dlatego deweloperzy próbują realizować łączenie tkanki starej z nową, by to jakoś zagospodarować i sprzedać – mówi Tomasz Błeszyński.

Jego zdaniem na niekorzyść loftów w pofabrycznych murach gra coraz gorszy stan takich obiektów, czekających na rewitalizację, a także zmiany pokoleniowe.

– Pokolenie BB czy X lubiło takie smaczki. Dla Y, Z które lubią mieszkać w lokalach urządzanych jak nowoczesna w przestrzeń hotelowa, cegła jest boomerską starocią – kwituje ekspert Tomasz Błeszyński.” 

Link do całego artykułu:https://www.forbes.pl/nieruchomosci/jak-sie-mieszka-w-loftach/

Dorota Kaczyńska Forbes 11.09.2024


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Ilustracja - zdjęcie Lofty u Scheiblera w Łodzi: Tomasz Błeszyński