Polska w czołówce krajów z największymi podwyżkami.
Dla osób wynajmujących mieszkania ostatnie 12 miesięcy było trudnym czasem. Inflacja w połączeniu z wyższym zapotrzebowaniem na lokale na wynajem po wybuchu wojny w Ukrainie poskutkowała bezprecedensowym wzrostem czynszów.
Dane wskazują, że w przypadku największych Polskich miast możemy mówić o rocznej zmianie wynoszącej około 20 - 30 procent. Po przeanalizowaniu danych Eurostatu, eksperci RynekPierwotny.pl obliczyli, że od listopada 2021 r. do listopada 2022 r. czynsze najmu w krajach Starego Kontynentu najmocniej wzrosły na Litwie, w Polsce, Estonii i na Węgrzech.
Zdaniem analityków Expandera i Rentier.io, głównymi czynnikami, które miały wpływ na wzrost czynszów, była wojna w Ukrainie, a także wysoka inflacja. Z kolei wzrost stóp procentowych uniemożliwił wielu Polakom, zaciągniecie kredytu na zakup własnego lokum, co zwiększało zapotrzebowanie na najem.
Te czynniki doprowadziły do skokowego wzrostu czynszów najmu. W efekcie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy głównie w marcu i kwietniu ubiegłego roku wzrosły one średnio aż o 14 proc.
Czynsz w górę o ponad 30 proc.
W kolejnych miesiącach czynsze nadal rosły, ale nieco wolniej. Jednak w listopadzie koszty były przeciętnie o 23 proc. wyższe niż w styczniu. Najbardziej czynsze wzrosły w Krakowie (33 proc.), Wrocławiu (32 proc.), Toruniu (31 proc.) i Warszawie (31 proc.). Z kolei najniższy wzrost zanotowano w Katowicach (15 proc.), Częstochowie (18), Szczecinie (18 proc.) i Białymstoku (18 proc.).
Informację o podwyżkach czynszów otrzymują w ostatnich dniach mieszkańcy Warszawy. Ratusz tłumaczy wzrosty wysoką inflacją. - Aktualizacja stawek odbywa się raz do roku, a punkt wyjścia stanowi średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług (wysokość podwyżki zależy od poziomu inflacji). Maksymalnie czynsz może zostać podniesiony o 10 proc. Dodatkowo do zmiany wysokości czynszu może dojść w przypadku weryfikacji dochodów najemców - powiedział w rozmowie z money.pl zastępca rzecznika ratusza Jakub Leduchowski.
- Dopóki sytuacja na rynku kredytów się nie ustabilizuje, duża część osób będzie wynajmowała mieszkania. W praktyce popyt na rynku najmu powinien się, więc utrzymywać się na dobrym poziomie. Perspektywa dla rynku najmu jest, więc dobra i to zarówno w przypadku najmu instytucjonalnego, jak i prywatnego - prognozuje Tomasz Błeszyński, niezależny ekspert rynku nieruchomości.
Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego kumulacja podwyżek opłat eksploatacyjnych odbije się w pierwszej kolejności na rynku domów. Będzie dotyczyć to zwłaszcza segmentu starszych obiektów, budowanych kilkadziesiąt lat temu, często w technologiach, których obecnie nie stosuje się już na rynku.
KKG Money.pl 10.01.2023
Źródło:https://www.money.pl/czynsze-ostro-w-gore-polska-w-czolowce-krajow-z-najwiekszymi-podwyzkami/
Napisz komentarz, podziel się swoją opinią.
Foto: Tomasz Błeszyński