Centralny Port Komunikacyjny.
29 stycznia 2020 r. opublikowano „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł transportowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej.
Węzeł ma być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią i stanowić ma węzeł przesiadkowy oraz hub cargo. Ma być największym w Europie Środkowo-Wschodniej węzłem transportowym łączącym lotnisko hubowe oraz sieci kolejowe i drogowe.
W ramach tego projektu, w odległości około 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 30 km² ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu ma być w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie i będzie 12 lotniskiem w Europie pod względem ruchu lotniczego.
W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł zintegrowany z portem lotniczym i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK ma powstać także Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo - kongresowe, konferencyjne i biurowe.
Realizacja projektu CPK może okazać się silnym impulsem rozwoju rynku nieruchomości a w szczególności ożywić rynek logistyczny, produkcyjny i mieszkaniowy.
Największy wpływ odczują regiony Polski centralnej, ale również miasta i obszary wzdłuż nowych szlaków komunikacyjnych zaznaczonych na poniższej mapie.
Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości
Biznes - Nieruchomości - Gospodarka 03.02.2020