Czas pokaże czy jest się, z czego cieszyć, że właśnie ruszył program budowy 70 metrowych domów w ramach Polskiego Ładu.

Zapewne ta „uproszczona procedura” budowy domu jednorodzinnego na początku zyska wielu zwolenników.

Choćby, dlatego, że ceny mieszkań rosną jak szalone a taki dom teoretycznie będzie można zbudować nieco taniej. Stworzy to na jakiś czas możliwość zaspokojenia swoich bieżących potrzeb mieszkaniowych i niewątpliwie wiele rodzin z tego skorzysta.

Może okazać się, że na wiosnę, że zamiast dalej szturmować biura sprzedaży firm deweloperskich klienci ruszą na poszukiwanie i tak już drogich działek po budowę wymarzonego domku. Od miesięcy podaż dobrych działek w ciekawych lokalizacjach jest ograniczona a ceny wysokie. Budownictwo Polskiego Ładu może dodatkowo wpłynąć na wzrosty cen działek budowlanych przy i tak już malejącej podaży.

W perspektywie kilku miesięcy może okazać się, że ze względu na wysokie ceny działek, materiałów budowlanych, robocizny, kosztów energii, że budowa własnego małego domku nawet w systemie gospodarczym nie będzie już tak opłacalna. Dlatego też moim zdaniem nie można emocjonalnie podchodzić do takich inwestycji należy dobrze przeanalizować czy warto budować dom czy też może jednak kupić mieszkanie mając do dyspozycji ograniczone środki finansowe i perspektywę drożejących kredytów hipotecznych. Pamiętając, że jest to decyzja na lata a sytuacja w gospodarce i na rynku nieruchomości jest zmienna.

Budowanie domów jednorodzinnych byle gdzie, byle jak, byle tanio nie wpłynie również dobrze na ład urbanistyczny i architektoniczny. Będą powstawać osiedla domków o niewyszukanej architekturze czasem według sztampowego wzorca. Stworzy to swoisty krajobraz domków powstających w covidowych czasach.

Przypomnę, że w latach 70 - 80 już to przerabialiśmy, kiedy domy były budowane „chałupniczo”, z czego sie tylko dało - a to z pustaków, a to z cegły, a to z kamieni, gruzu byle tanio i szybko. Bo była to na tamte czasy jedyna możliwość poprawy swojej sytuacji mieszkaniowej. Pamiętam jak w latach 90 klienci [czasem już spadkobiercy] chcieli sprzedawać te domy i mieli z tym ogromny problem. Nie było chętnych na takie nieruchomości tym bardziej, że między czasie zmieniała się moda na rynku nieruchomości i klienci poszukiwali dla siebie już bardziej nowoczesnych i funkcjonalnych domów.

Kolejną sprawą bardzo ważną jest bezpieczeństwo zrealizowania i użytkowania domu zbudowanego w oparciu o przepisy Polskiego Ładu. Brak konieczności prowadzenia dziennika budowy oraz nadzoru na procesem budowlanym ze strony kierownika budowy budzi moje obawy właśnie o względy bezpieczeństwa. Pamiętajmy przecież, że pomysłowość ludzka nie zna granic.

Może to mieć swoje konsekwencje np. w przypadku chociażby ubezpieczenia takiego domu lub jego sprzedaży w późniejszym czasie. Swoją drogą to nie bardzo rozumem, po co ministerstwo wprowadziło takie uproszczenie, bo przecież prowadzenie dziennika budowy i nadzór kierownika budowy na inwestycja nie jest przecież tak bardzo kosztowne.

Czas pokaże jak ten program będzie funkcjonował, ile osób z tego skorzysta, jakie będą koszty takiej inwestycji i jak rynek nieruchomości zagreguje na takie projekty. Według mnie to typowy produkt marketingu politycznego, który ma zadziałać bardziej na podniesienie słupków w sondażach niż na popularyzację budownictwa jednorodzinnego zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe Polaków.

Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości 07.01.2022


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Foto:Tomasz Błeszyński