Nieruchomości cieszą się zainteresowaniem inwestorów.

To powoduje, że przybywa mieszkań do wynajęcia. Konkurencja jest silna, co sprawia, że znalezienie najemców może wymagać nieco większej cierpliwości.

Kilka trików może jednak ułatwić sprawę. Aby szybciej znaleźć najemców, trzeba zadbać zarówno o wnętrze mieszkania, jak i o ogłoszenie. Na rynku najmu panuje duża konkurencja. Tym bardziej trzeba się postarać o odpowiednie przygotowanie lokalu i sporo uwagi poświęcić ogłoszeniu, jeśli wynajmujemy mieszkanie. Musi przyciągać, ale jednocześnie nie zakłamywać rzeczywistości.

Wynajmujemy mieszkanie – malować czy się nie przejmować?

Zanim w ogóle wystawimy ofertę najmu na portalu ogłoszeniowym, warto najpierw przygotować mieszkanie dla nowych najemców. Musi być wysprzątane i wywietrzone, a znajdujące się w nim meble i urządzenia powinny być w dobrym stanie technicznym. Jeśli było wcześniej wynajmowane, trzeba rozważyć przeprowadzenie remontu czy chociażby odmalowanie ścian. – Wszystko zależy od tego, w jakim pierwotny stanie było dane mieszkanie, kiedy je po raz pierwszy wynajmowaliśmy, i jak długo mieszkali w nim najemcy oraz jak je eksploatowali. Jeśli po najemcy pozostały ślady nadmiernej eksploatacji czy wręcz zniszczenia, to bezwzględnie należy nie tylko lokal odmalować, ale też naprawić to, co zostało zużyte czy zniszczone. Jeśli chcemy szybko wynająć mieszkanie i za dobrą stawkę czynszu, powinniśmy je przygotować należycie, by było czyste, a pozostawanie do dyspozycji najemcy meble czy urządzenia –technicznie sprawne – radzi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Wynajmujemy mieszkanie – umeblować czy zostawić puste?

Jeśli meble są w złym stanie lub dopiero zaczynamy przygodę z najmem i nie zdążyliśmy kupić niczego sensownego, niekoniecznie musimy czekać z wystawieniem ogłoszenia najmu do czasu, aż kupimy meble. – U nas na rynku przyjęło się, że mieszkanie jest umeblowane. Tylko tu oczywiście jest pułapka, bo od rodzaju umeblowania, od jakości tego, co wstawiamy do mieszkania, zależy rodzaj klienta, który to zaakceptuje. Może być to w pewnym sensie ograniczeniem, dlatego właściciele najczęściej meblują mieszkania, uwzględniając pewien średni gust, czyli żadnych charakternych kolorów czy mebli – sprawdzają się jasne kolory: biele, beże i szarości. Zasadniczo na świecie wynajmuje się tylko puste mieszkania, jedynie z zabudową kuchni, a najemca sobie nieruchomość doposaży – mówi Wojciech Kuc, pośrednik, ekspert PFRN.

Wynajmujemy mieszkanie – jak napisać ogłoszenie?

Mając gotowe mieszkanie, można pomyśleć o ogłoszeniu. Do jego przygotowania trzeba się przyłożyć. Od zawartych w nim zdjęć i informacji zależy, czy osoba szukająca lokalu do wynajęcia w ogóle kliknie w naszą ofertę. Najważniejsze są tytuł i zdjęcia. Tytuł nie powinien być zbyt długi. Opis musi zawierać informacje o lokalizacji, metrażu i cenie. – W ogłoszeniu dotyczącym najmu najważniejsze jest podanie lokalizacji, opis wyposażenia i określenie dostępności miejsc parkingowych oraz oczywiście warunki najmu. Od tego w dużej mierze zależy atrakcyjność oferty. Jeżeli chodzi o mankamenty, to z pewnością trzeba o nich mówić, bo inaczej jest to nieuczciwa oferta. Jestem za tym, żeby oferty przedstawiać rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Takie postępowanie zaoszczędzi wszystkim czas – radzi Wojciech Kuc, pośrednik, ekspert PFRN.

Wynajmujemy mieszkanie – jak robić zdjęcia lokalu?

Zdjęcia powinny przedstawiać stan faktyczny lokalu i nie wprowadzać w błąd. Nie warto sięgać po filtry czy mocno ingerować w fotografie w programach edytorskich – to strata czasu, bo nawet, jeśli ktoś odpowie na ogłoszenie, to jest więcej niż prawdopodobne, że wyjdzie rozczarowany. Nie oznacza to jednak, że nie należy przykładać wagi do zdjęć. Przeciwnie. Powinny być zrobione w dziennym świetle, odpowiednio wykadrowane, by eksponować walory mieszkania.

– Dobrze jest pamiętać, podpisując umowę najmu, by sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, a w nim opisać stan techniczny mieszkania, umeblowania oraz urządzeń technicznych. Można też dodatkowo zrobić dokumentację zdjęciową lokalu, który przekazujemy najemcy. Będziemy mieć w ten sposób kompletną dokumentację i możliwość porównania standardu lokalu po wyprowadzeniu się najemcy – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Wynajmujemy mieszkanie – o jakiej porze dnia je pokazać?

Jeśli umówimy się z potencjalnym najemcą na okazanie mieszkania, nie wybierajmy przypadkowych godzin. – Nie od dzisiaj wiadomo, że kupujemy oczami, dlatego pierwsze wrażenie jest ważne. Zawsze mieszkanie będzie się lepiej prezentowało w słoneczny niż zachmurzony dzień, ma to znaczenie nie tylko dla wyglądu wnętrza lokalu, ale też pozytywnego nastawienia przyszłych najemców. W czasie słonecznej pogody jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania decyzji niż w czasie pochmurnego, deszczowego dnia – przypomina Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Dlatego radzi, by – jeśli to możliwe – na prezentację nieruchomości wybierać pogodny dzień. – Wtedy nawet mieszkanie po babci będzie się prezentować okazale i zachęcająco. Poza tym w czasie dnia lepiej można obejrzeć mieszkanie i sprawdzić, czy nie ma jakichś mankamentów, a to jest ważne dla przyszłych najemców. Jeśli już wypadnie nam prezentacja lokalu wieczorem, to zadbajmy, aby poszczególne pokoje były dobrze oświetlone, nie tylko pozwoli to przyszłym najemcom dokładnie obejrzeć mieszkania, ale też stworzy dobry, ciepły klimat wnętrza – radzi Tomasz Błeszyński.

Wynajmujemy mieszkanie – samemu czy przez pośrednika?

Znalezienie najemców może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli mamy mało czasu, ograniczone możliwości odbierania telefonów czy okazywania mieszkania, możemy zdać się na pomoc pośredników. – Pośrednik łatwiej orientuje się w preferencjach właściciela i może oszczędzić poszukującemu cennego czasu. Jeśli właściciel sobie tego życzy, pośrednik od razu wykluczy kogoś, kto chce się zameldować w wynajmowanym mieszkaniu, kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, obcokrajowców czy ludzi ze zwierzętami. Pośrednik wie, o co pytać. Podobnie jest z kwestią najmu okazjonalnego. Na dziesięciu klientów siedem podpisuje taką umowę, trzech nie. Tu również pośrednik się przydaje, ponieważ robi wstępną selekcję i wie, kto zgodzi się na podpisane stosownego dokumentu u notariusza – mówi Wojciech Kuc.

Jeśli poszukiwaniami zajmujemy się na własną rękę, warto pamiętać, by przygotować odpowiednią umowę. Najem okazjonalny zawsze się sprawdza. Umowę podpisuje się wówczas z lokatorem u notariusza. Dlaczego jest tak ważna? Pozwala właścicielowi mieszkania szybciej niż w przypadku zwykłej umowy pozbyć się uciążliwych lokatorów czy też takich, którzy nie opłacają czynszu. W umowie najmu okazjonalnego lokator wskazuje miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Justyna Sobolak Gazeta Wyborcza 13.09.2021 r.

Źródło:https://wyborcza.biz/wynajmujemy-mieszkanie-kilka-trikow-ulatwi-znalezienie-lokatorow/


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Foto:Tomasz Błeszyński