Liczba domów na sprzedaż rośnie.

Wschodnie województwa Polski oferują obecnie atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż, w tym stare, urokliwe domy na dużych działkach w pobliżu lasu, a czasem nawet z dostępem do jeziora. Ceny zaczynają się już od około 300 tysięcy złotych.

Eksperci przyznają, że kupujący coraz częściej pytają o odległości od obiektów wojskowych.

Wśród ofert przewijają pięknie zagospodarowane posiadłości i komfortowe domy z potencjałem turystycznym i własną linią brzegową, idealne do prowadzenia biznesu agroturystycznego. Wiele z tych nieruchomości znajduje się w okolicach przesmyku suwalskiego i w południowo-wschodniej Polsce.

Na internetowych forach pojawiają się sugestie, że niektórzy właściciele decydują się na sprzedaż swoich nieruchomości ze względu na bliskość granicy z Rosją i potencjalne zagrożenie z tej strony. Jednak, jak mówi anonimowy agent nieruchomości z okolic Suwałk, najczęściej sprzedaż tłumaczona jest względami zdrowotnymi lub decyzją o przeprowadzce do innych części kraju czy za granicę.

Nowy trend?

Rafał Bieńkowski, ekspert serwisu Nieruchomości-online.pl, dodaje, że nie można mówić o fali wyprzedaży. Zwraca jednak uwagę na nowe zjawisko.

— Kupujący coraz częściej pytają o odległości od najbliższych jednostek wojskowych, lotnisk i innych punktów strategicznych. Zwróciliśmy na to uwagę już w ubiegłym roku — podkreśla w rozmowie z money.pl.

Według danych Otodom, od wybuchu wojny w Ukrainie liczba domów na sprzedaż rośnie w całej Polsce. W lutym tego roku liczba ogłoszeń domów na sprzedaż wyniosła w Polsce 65 tys. i była o 5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dlaczego ludzie wyprzedają domy na wschodzie?

Wschodnie województwa Polski oferują atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż, a liczba dostępnych domów rośnie. Eksperci jednak nie widzą bezpośredniego związku z potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji.

Jan Dziekoński, analityk rynku nieruchomości, uważa, że rosnąca liczba ofert domów na sprzedaż jest głównie wynikiem demografii, szczególnie w województwach z rosnącą strukturą wiekową starszych osób.

Z kolei Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości, zwraca uwagę na rosnące obawy przed wzrostem rachunków za energię. Uważa, że po wejściu w życie nowych unijnych przepisów, remont niektórych domów może okazać się nieopłacalny, zwłaszcza w przypadku najbardziej energochłonnych nieruchomości.

DWW Onet 25.03.2024

Źródło:https://wiadomosci.onet.pl/kraj/coraz-wiecej-domow-na-sprzedaz/


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Ilustracja - zdjęcie: Tomasz Błeszyński