Trendy, wyzwania i prognozy.
Rynek mieszkaniowy ustabilizuje się w 2025 r., jeśli nie stanie się znowu areną rozgrywek politycznych i nie zostanie wykorzystany w kampanii wyborów prezydenckich - Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
- W dużych miastach takich, jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław mieszkania mogą nieznacznie drożeć ze względu na ograniczoną dostępność gruntów.
- Zmieniające się przepisy będą wymagały od deweloperów budowy energooszczędnych budynków, co może podnieść ich ceny.
- Wysokie koszty zakupu mieszkań i mobilność zawodowa będą zwiększać popyt na wynajem szczególnie wśród młodego pokolenia.
Rynek nieruchomości w 2025 r. będzie pod wpływem wielu czynników politycznych, prawnych, ekonomicznych, społecznych i technologicznych.
Ożywiony popyt podniesie ceny mieszkań
Jeśli Narodowy Bank Polski, zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych, zdolność kredytowa Polaków wzrośnie, co może zwiększyć popyt na nieruchomości. Złagodzenie polityki kredytowej przez banki zachęci młodych ludzi do zakupu mieszkań, co będzie miało wpływ szczególnie na rynek pierwotny i wtórny.
- Jeśli tak się stanie, to spadek stóp procentowych i rosnąca dostępność kredytów ożywią popyt, ale wysokie koszty budowy i zmieniające się wymagania ekologiczne mogą mieć wpływ na wzrost cen mieszkań na niektórych rynkach, szczególnie w segmencie premium – uważa - tłumaczy Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Nie wiemy na jakich zasadach i kiedy zostanie wprowadzony preferencyjny kredyt na zakup mieszkań, który w czasie kampanii wyborczej promowała Koalicja Obywatelska. Wielu kupujących i deweloperów czeka na takie rozwiązanie, choć ich oczekiwania co do wpływu tego kredytu na rynek mieszkaniowy są rozbieżne.
Możliwa korekta cen mieszkań
Na niektórych rynkach wciąż wysokie koszty budowy oraz popyt mogą prowadzić do umiarkowanego wzrostu cen, choć dynamika wzrostu może być niższa niż w poprzednich latach.
W dużych miastach, takich, jak: Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław mieszkania mogą nieznacznie drożeć ze względu na ograniczoną dostępność gruntów. W mniejszych miejscowościach i mniej atrakcyjnych lokalizacjach prawdopodobnie zaczną się stabilizować lub nawet nieznacznie spadać – prognozuje Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Jednocześnie deweloperzy i właściciele mieszkań staną się bardziej chętni do negocjacji cen lub proponowania różnych bonusów, by utrzymać zainteresowanie ofertą u kupujących.
Wynajem zamiast drogich mieszkań
Wysokie koszty zakupu mieszkań i mobilność zawodowa będą zwiększać popyt na wynajem szczególnie wśród młodego pokolenia.
- Inwestorzy, z myślą o lokacie długoterminowej, nie przestaną lokować kapitału w mieszkania na wynajem, zwłaszcza w dużych miastach i przy uniwersytetach, choć stopy zwroty z inwestycji nie będą tak duże, jak w minionych latach – dodaje ekspert Tomasz Błeszyński.
Zmieniające się przepisy będą wymagały od deweloperów budowania energooszczędnych budynków, co może podnieść ich ceny, ale jednocześnie uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla klientów ze względu na mniejsze koszty ich utrzymania.
- Inteligentne domy i mieszkania wyposażone w systemy zarządzania energią staną się bardziej pożądane. Klienci wreszcie zaczną zwracać uwagę na rosnące koszty eksploatacyjne – przewiduje Tomasz Błeszyński.
Wymusić budownictwo senioralne
Starzenie się społeczeństwa może dalej stymulować popyt na nieruchomości dostosowane do potrzeb seniorów. Oferta w tym zakresie jest jeszcze bardzo uboga.
Od lat apeluję do deweloperów by rozpoczęli realizacje projektów w zakresie budownictwa senioralnego. To jest przyszłość i jeden z najważniejszych filarów rozwoju rynku mieszkaniowego w perspektywie lat – podkreśla Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Nowe osiedla na horyzoncie
Ekspert uważa, że duże miasta pozostaną głównym centrum inwestycji, ale rosnące zainteresowanie mniejszymi miejscowościami może zmieniać strukturę zakupów na rynku, szczególnie działek budowlanych i domów jednorodzinnych.
- Zainteresowanie przenoszeniem się poza centra dużych miast będzie nadal rosło. Pomaga w tym m.in. możliwość pracy zdalnej i moda na większe obcowanie z naturą – uważa ekspert Błeszyński.
Inwestycje w transport publiczny zwiększą atrakcyjność mniej popularnych lokalizacji i mogą otworzyć nowe tereny inwestycyjne zarówno dla budownictwa mieszkaniowego, jak i komercyjnego.
- Powstaną nowe osiedla, a niektóre miasta wokół metropolii zyskają nowych mieszkańców. Będzie też realizowanych więcej projektów inwestycyjnych nastawionych na wypoczynek i rekreację – prognozuje Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Opracowanie: GK PropertyNews.pl 20.01.2025
Źródło:https://www.propertynews.pl/mieszkania/rynek-mieszkaniowy-w-2025-roku-trendy-wyzwania-i-prognozy/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.