Polska Federacja Rynku Nieruchomości od czerwca 2000 r. jest członkiem kandydatem CEPI -Europejskiej Rady Nieruchomości z siedzibą w Brukseli.

Z naszych obserwacji wynika, że nie wszystkie uregulowania europejskie są doskonałe. Zauważamy też, że podczas naszych wizyt w CEPI stale rośnie zainteresowanie wysokim poziomem merytorycznym polskiego rynku nieruchomości oraz zawodów na nim funkcjonujących; pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Przedstawiciele pozostałych krajów członkowskich CEPI coraz uważniej nam się przyglądają, pytając jednocześnie o źródło naszych bogatych doświadczeń. Trzeba tu powiedzieć, że idea funkcjonowania zawodów rynku nieruchomości, oraz ich licencjonowanie ma swoje źródło w naszych kontaktach z organizacjami amerykańskimi, sięgających początków lat dziewięćdziesiątych.

W Stanach Zjednoczonych, tzw. Realtorzy funkcjonują już od osiemdziesięciu, a w niektórych stanach nawet od stu lat.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że do ustawy o gospodarce nieruchomościami udało wprowadzić się regulacje prawne dotyczące zawodów: pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego. Jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym problematyka tych zawodów uregulowana jest ustawowo. Jest to wspaniałą prognozą dla dalszego rozwoju naszych zawodów po akcesji do UE.

Pojawiają się, bowiem głosy środowisk zagranicznych, które chciałyby brać z Nas przykład. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem w Europie prowadzącym amerykańskie szkolenia CCIM – jest to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów związany z zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi. Ostatnio w Łodzi odbyła się kolejna edycja Europejskiej Akademii Nieruchomości, gdzie gośćmi byli: przedstawiciele belgijskiego i włoskiego rynku nieruchomości. Wkrótce gościć będziemy przedstawicieli rynku nieruchomości we Francji i Danii.Europejska Akademia Nieruchomości stała się doskonałym miejscem wymiany praktycznych doświadczeń pomiędzy profesjonalistami z Polski i krajów UE.W każdej sesji Akademii uczestniczy ponad 200 słuchaczy z całej polski.

Uważam, że środowiska powinny dążyć do tego by mieć silny, oparty na merytorycznych podstawach samorząd zawodowy. Przynależność do niego powinna być obowiązkowa, aby umożliwiło to stworzenie mocnej grupy lobbingowej reprezentującej zawody rynku nieruchomości. Nie boję się, że izby przekształcą się w szczelną korporację. Zawody nasze widzą swój rozwój m.in. po przez tworzenie nowych płaszczyzn współpracy, wymiany doświadczeń i integracji są i będą otwarte na nowe doświadczenia służące profesjonalizacji. Powinniśmy stworzyć silne środowisko opiniotwórcze.  

Myślę, że musimy stanowczym głosem opowiedzieć się za tym, że chcemy by powstał samorząd zawodowy, który będzie kolejnym, jak że ważnym krokiem w rozwoju i budowaniu tożsamości zawodów: pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego.    

Tomasz Błeszyński Świat Nieruchomości 31-07-2003