W Sejmie rozpoczyna się pierwsze czytanie projektu nowelizacji zmian w kodeksie cywilnym.

Celem nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego dla gruntów rolnych mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

Zmiany dotyczą także przepisów związanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z umowy najmu.

Projekt nowelizacji przewiduje też rozszerzenie powoływania się na tzw. wyzysk przy zawieraniu umowy, aby ułatwić jej podważenie, o przesłankę braku rozeznania. Chodzi nie tylko o osoby starsze, ale i młode czy będące w trudnej sytuacji życiowej, wmanewrowane z powodu właśnie braku rozeznania, co przyniosło zawarcie niekorzystnej dla nich umowy, np. pożyczki chwilówki, nieraz zabezpieczonej np. mieszkaniem pożyczkobiorcy. Taka regulacja powinna zabezpieczyć osoby w trudnej sytuacji przed różnej „maści” para bankami i firmami pseudo kredytowymi.

Na podstawie nowych przepisów poszkodowany będzie mógł żądać od kontrahenta nie tylko zwrotu części pieniędzy, jak teraz, ale też unieważnienia całej umowy. I będzie miał znacznie więcej czasu na przeciwdziałanie wyzyskowi, bo sześć lat od zawarcia niekorzystnej umowy, a nie jak dotychczas tylko dwa lata. Po nowelizacji przepisów to na pozwanym kontrahencie będzie ciążyć udowodnienie, że dysproporcja świadczeń nie miała charakteru rażącego wyzysku.

Proponowane zmiany legislacyjne dotyczyć też będą najmu mieszkań. Zwolnione z odpowiedzialności za długi czynszowe zostaną pełnoletnie dzieci na utrzymaniu najemcy, np. dzieci jeszcze uczące się, które obecnie po ukończeniu 18 lat, choć nie mają żadnych dochodów, odpowiadają na równi z rodzicami za takie długi.

Proponowane zmiany w kodeksie cywilnym maja charakter porządkujący oraz zabezpieczający interesy m.in. osób w trudnej sytuacji życiowej.

Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Foto:Tomasz Błeszyński