Trybunał Sprawiedliwości UE właśnie wydał wyrok, w którym wskazał, że Państwa członkowskie mogą ustanowić system zezwoleń dla osób chcących wynajmować swoje mieszkania turystom na krótkoterminowy pobyt.

Sprawa dotyczyła francuskiego rynku nieruchomości, na którym władze Paryża postanowiły zrobić porządek z rozwijającym się bez kontroli rynkiem najmu mieszkań dla turystów.

Francuscy prawnicy mieli wątpliwości czy wymóg uzyskania zezwolenia na świadczenie usługi najmu krótkoterminowego jest zgodny z unijnymi przepisami i skierowali zapytanie do TSUE.

Trybunał potwierdził, że państwa UE mogą wprowadzić system zezwoleń i ograniczyć liczbę mieszkań przeznaczonych do wynajmu krótkoterminowego.

co dalej po wyroku TSUE ...

Takie regulacje nie są dla mnie zaskoczeniem, bowiem od dawana było widomo, że najem krótkoterminowy prowadzony z pośrednictwem portali internetowych stanowi realną konkurencję dla sieci hotelowych również w naszym kraju.

Kilka lat temu rynek nieruchomości zareagował bardzo dynamicznie oferując tzw. „gotowce inwestycyjne” dla najmu dobowego m.in. w formule condo. Z roku na rok rosła grupa inwestorów kuszonych dobrym oprocentowaniem ROI z tego typu inwestycji. Kupowano mieszkania przerabiano, wyposażano by mogły służyć do krótkoterminowego pobytu najemców.

Uruchomiono szkolenia zachęcające do takich inwestycji, pojawiły się też portale i firmy świadczące usługi zarządzania takiego typu mieszkaniami. Nic w tym dziwnego, ponieważ najem krótkoterminowy pomimo oczywistych ryzyk i niedogodności generuje lepsze przychody niż klasyczny najem mieszkania np. jednemu najemcy na dłuższy okres.

Już w zeszłym roku pojawiły się głosy, że i u nas przydałoby się sprawę najmu krótkoterminowego uporządkować. Zastanawiano się na wprowadzeniem systemu rejestrowania mieszkań wynajmowanych w taki sposób na terenie danej gminy. Obecny wyrok TSUE daje zielone światło do wprowadzenia takich regulacji.

Moim zdaniem na samym ewidencjonowaniu wynajmowanych krótkoterminowo lokali się nie skończy. Bo skoro już będzie baza to można przeprowadzać kontrolę i sprawdzać czy dane mieszkanie jest przygotowanie do bezpiecznego pobytu ludzi.

Czy lokal wyremontowano zgodnie prawem i sztuką budowlaną? Czy jest bezpieczny i spełnia przepisy ppoż., co do instalacji, zabezpieczeń, drogi ewakuacyjnej czy posiada drzwi przeciwpożarowe? Skoro mieszkanie „pracuje” tak samo jak hotel, więc, czemu nie ma spełniać takich samych standardów bezpieczeństwa.

gaśnica może nie wystarczyć ...

Spodziewam się, że po kontrolach budowlanych i ppoż. pojawią się w mieszkaniach urzędnicy skarbowi by dokładnie się przyjrzeć jak funkcjonuje ten reklamowany na szkoleniach super biznes i oczywiście go należycie opodatkować.

Myślę, że na tym również się nie skończy w kolejce na „normalizację” czekają jeszcze przecież słynne mikokawalerki budowane ostatnio w dużych ilościach w metrażach znacznie odbiegających od obowiązującego normatywu. Który zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych określa, w § 94 że mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw. Pomimo tego na rynku nieruchomości wciąż są i pojawiają się nowe oferty mieszkań do sprzedaży o mniejszych powierzchniach reklamowane, jako super lokaty kapitału i „samograje” inwestycyjne?

Ponieważ duża część tych mikorokawalerek pracuje w najmie krótkoterminowym, więc pewnie przy okazji również pod tym względem zostaną skontrolowane.

oj dzieje się ostatnio na rynku najmu wiele ...

Lockdown zablokował wiosną rynek najmu krótkoterminowego, studenci ograniczyli najem mieszkań związku z niepewnością, co do formy zajęć na uczelniach a teraz jeszcze wyrok TSUE.

Jak zareaguje rynek zobaczmy w najbliższym czasie, czy wzrośnie podaż mieszkań do najmu długoterminowego, czy czynsze najmu się urealnią i jakie przepisy i kiedy w związku z wyrokiem Trybunał Sprawiedliwości zostaną u nas wprowadzone?

Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości

23-09-2020


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.