Pierwszy rok pandemii przyniósł załamanie na rynku mieszkań w Łodzi, ale w tym roku, a zwłaszcza w drugiej połowie, sytuacja się poprawiła.

Tak wynika z raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy w Łodzi".

Raport przygotowali pracownicy firmy OPG Property Professionals wraz z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Real Estate”, którzy przyjrzeli się 121 inwestycjom deweloperskim: ukończonym i nadal prowadzonym.

Od niepewności do koniunktury

W zestawieniu można przeczytać, że rok 2020 na łódzkim rynku mieszkaniowym przyniósł wiele niepewności. Trudna sytuacja spowodowana pandemią przyczyniła się do bardzo ostrożnych poczynań deweloperskich, natomiast w tym roku koniunktura jest dobra, o czym świadczy szybka sprzedaż oferowanych mieszkań oraz stale rosnące ceny.

- Na uwagę zasługuje też fakt, że ostatnich 12 miesięcy przyniosło rekordową ilość sprzedanych lokali – ponad 3300 - podkreślają twórcy raportu.

Ponad 11 tys. mieszkań

W tym roku deweloperzy oferowali 11.150 mieszkań, głównie o podstawowym standardzie, choć coraz częściej pojawiają się w ofercie także mieszkania w segmencie premium. Zależy to od lokalizacji inwestycji i preferencji nabywców.

Centrum miasta ma do zaoferowania głównie lokale 1- i 2-pokojowe o powierzchniach do 45 m². Pozostałe dzielnice, głównie Widzew i Bałuty, to mieszkania 4-pokojowe, a także duże mieszkania 3- pokojowe. Wynika to z faktu, że lokale o dużych powierzchniach poszukiwane są w większości przez rodziny z dziećmi, dla których istotnym czynnikiem jest bliskość terenów zielonych, a także cicha i bezpieczna okolica.

Lokata kapitału

Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości zauważa, że nie tylko łodzianie i mieszkańcy regionu szukają możliwości lokowania pieniędzy, a mieszkania idealnie się do tego nadają.

- Mieszkania, domy, całe budynki, a nawet osiedla są kupowane bezpośrednio od deweloperów przez inwestorów, co utrudnia zakup osobom prywatnym - mówi Tomasz Błeszyński. - Łódź nadal jest jednym z tańszych rynków w kraju.

Doradca zauważa, że ostatnia podwyżka stóp procentowych przełoży się na wyższe raty kredytów i cen nieruchomości, ale - przynajmniej w tym roku - nie wyhamuje olbrzymiego popytu na nieruchomości.

Alicja Zboińska Dziennik Łódzki 08.11.2021

Źródło:https://dzienniklodzki.pl/jak-wyglada-pierwotny-rynek-mieszkaniowy-w-lodzi-w-drugim-roku-pandemii/


 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Foto:Tomasz Błeszyński