Polski Ład w budownictwie.

Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że w pierwszym kwartale tego roku, z możliwości budowy domu do 70 m kw. w uproszczonej procedurze skorzystało 129 osób.

Jak dotąd program budowy małych domów będzie realizowany w np. województwach; pomorskim – 23 inwestycje, wielkopolskim - 17 inwestycji, śląskim - 15 inwestycji, mazowieckim – 12 inwestycje, dolnośląskim i zachodniopomorskim – po 10 inwestycji, lubelskim – 3 inwestycje, lubuskim i świętokrzyskim – 2 inwestycje oraz opolskim i podkarpackim po 1 inwestycji.

Bez zbędnych formalności ...

Dom mieszkalny do 70 m kw. zabudowy to:

-  jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący;
-  dom, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje;
-  dom, który w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany;
-  dom zbudowany na własne cele mieszkaniowe.

Dom rekreacyjny do 70 m kw. zabudowy to:

-  parterowy budynek, który służy do rekreacji indywidualnej;
-  dom, który ma rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięg wsporników do 2 m.

Możesz zbudować jeden dom rekreacyjny na każde 500 m kw. działki.

Szału nie ma ...

Program daje możliwość budowy domy do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę. Teoretycznie tak budowa domu ma być szybsza i łatwiejsza dzięki uproszczonej procedurze: tylko na zgłoszenie, bez konieczności prowadzenia dziennika budowy i zatrudniania kierownika budowy. Warunkiem skorzystania z uproszczonej procedury jest jednak oświadczenie, że budujemy dom w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Te ułatwienia mogą w praktyce stanowić przeszkodę np. uzyskaniu kredytu, ubezpieczenia czy w sprzedaży takiego domu w przyszłości. Swoją drogą to nie bardzo rozumem, po co ministerstwo wprowadziło takie uproszczenie, bo przecież prowadzenie dziennika budowy i nadzór kierownika budowy na inwestycja nie jest przecież tak bardzo kosztowne. 

Dla inwestora zgromadzenie dokumentacji nie stanowi problemu a koszt wybudowania domu np. o powierzchni 90 mkw. nie jest o wiele droższy a komfort zamieszkania większy.

Na razie z dużej chmury mały deszcz ...

Czas pokaże jak ten program będzie funkcjonował, ile osób jeszcze z tego skorzysta, jakie będą koszty takiej inwestycji i jak rynek nieruchomości zagreguje na takie projekty. W perspektywie kilku miesięcy może okazać się, że ze względu na wysokie ceny działek, materiałów budowlanych, robocizny, kosztów energii, że budowa własnego małego domku nawet w systemie gospodarczym nie będzie już tak opłacalna.

Oby z czasem te 70 metrów szczęścia nie stało się oazą kłopotów.

Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości

Biznes - Nieruchomości - Gospodarka 11.05.2022


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Foto:Tomasz Błeszyński